تبلیغات
همه چیز - عروسک امریکایی باربی
 
همه چیز
نظر فراموش نشود
جمعه 24 شهریور 1391 :: نویسنده : سعید

همان گونه كه پیشتر گفته شد، عروسك داراى تأثیرگذارى فرهنگى، تربیتى و اخلاقى است. كودكان به طور غیرمستقیم از عروسك هاى خود الگو و سرمشق مى گیرند و از آموزه هاى نهانى آنها تبعیت و پیروى مى كنند. آقاى مجید قادرى مدیر سرگرمى هاى كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان در باره عروسك هاى وارداتى مى گوید:

«عروسك یك كالاى فرهنگى است. وقتى این كالا از غرب وارد مى شود، طبیعتاً فرهنگ غرب را به همراه دارد. در نتیجه كودك با فرهنگ بیگانه هم خو و هم ساز مى شود.30»

عروسك باربى در این خصوص جایگاهِ ویژه اى دارد، چرا كه به كمك تبلیغات گسترده اى كه حول محور آن صورت مى گیرد به خوبى مى تواند مفاهیم مورد نظر طراحان خود را القا و انتقال دهد. حجة الاسلام و المسلمین محمدعلى زم رئیس سابق حوزه هنرى سازمان تبلیغات اسلامى مى گوید:

«به تازگى باربى هایى به بازار آمده كه به زبانى علاوه بر انگلیسى نیز تكلم مى كنند. در كنار خیل عظیم لوازم جانبى و لواحق مدرن زندگى آنان برنامه ها و فیلم ها و سریال هاى تلویزیونى و سینمایى و بازى هاى كامپیوترى كه در مورد آنان ساخته شده و مى شود، هر روز منظره و بُعد جدیدى از زندگى آنان را به نمایش در آورده و در دسترس كودكان قرار مى دهد. به این ترتیب باربى و كِن تنها بخشى از سمفونى عظیمى هستند كه به مدد هزاران قطعه مینیاتورى لوازم زندگى و ده ها فیلم و سریال و صدها كتاب قصه و جزوه در ذهن كودكان جا افتاده و الگو مى شوند... چندین نسلِ متوالى است كه كودكانِ سرزمینِ من از اوانِ نونهالى با عروسك هاىِ موطلایى و چشم سبز یا چشم آبى آشنا شده و به آنها اُنس مى گیرند. عمده پدران و مادران، بى آن كه به الگوپذیرى و قهرمان طلبى فرزندانِ خود بیندیشند هر آنچه را كه خود دوست مى دارند و یا به دست مى آورند، در دسترسِ فرزندانشان قرار مى دهند و با این كار خود الگوهاىِ ذهنى آینده این خردسالان را با صبغه سبز و آبى براى چشم و طلایى براى مو رنگ آمیزى مى كنند.31»


بقیه درادامه مطلب
منبع  وبلاگ باربی

باربى از منظرهاى مختلف به عنوان الگو و سرمشقِ براى كودكان و نوجوانان تحمیل مى شود و چون آموزگارى مهربان، دستشان را گرفته و به تعلیمشان مى پردازد و به طور غیر آشكار به جامعه دخترانِ پُر احساس، آموزش مى دهد كه مردانِ امروز چه انتظارى از آنها دارند و به مردان نیز مى آموزد كه از زنان چه انتظاراتى باید داشته باشند.

بدون شك بخشى از علل مهمِ الگو شدن باربى براى دختران، ایجاد گرایش شدید در مردان به مدل باربى است. وقتى توسنِ خواهش ها و رغبت مردان به سوى زنانى از جنس و نمونه عروسك ظریف اندامِ آمریكایى ره مى سپارد، بدیهى است كه زنان براى شكار دلِ مردان، خود را به شكل و شمایل آن در آورند; چرا كه زنان به صورت ذاتى خواهان تسخیر قلبِ مردان هستند. بنابراین خواست هاى مردان نیز، فشارِ مضاعفى را مبنى بر الگوپذیرى از مدل باربى بر آنها تحمیل مى كند. امروزه سیلِ كالاهاى مورد نیاز مردم با آرم باربى در سرتاسر جهان پراكنده شده است تا قالبِ زنِ موردِ پسندِ مردان و الگوىِ دختران هماره در مقابلِ چشمانِ آنها باشد.

«این عجیب نیست كه بسیارى از دخترانِ نوجوان و جوانِ ما با عدسى هاىِ رنگى، چشمانِ سیاه و زیباىِ خود را كه ده ها قرن الهام بخشِ شاعرانِ ایرانى در توصیفِ زیبایى زنانه بوده است به رنگ هاىِ طلایى و آفتابى و نقره اى جلوه مى دهند، چون بسیارى از پسران و مردانِ آینده ما هم در انتخابِ همسرِ خود; لعبتكانِ دورانِ كودكى را به عنوانِ الگو پیش رو قرار داده و به دنبالِ عروس هایى به زیبایىِ عروسك مى گردند. این گونه است كه مصرفِ رنگِ موهاىِ بور و طلایى در كشور ما بیش از بسیارى از دیگرِ نقاطِ دنیاست و با این كه نوعاً در همه جاىِ دنیا زنانِ مسن براى پوشاندنِ موىِ سپید خود به رنگِ مو روى مى آورند، این پدیده «عروسك آفرین» این همه موردِ استقبالِ نوجوانان و جوانانِ ایرانى است.32»

باربى نماد و سمبل فرهنگ آمریكایى با ویژگى تجمل گرایى، مدگرایى و مصرف گرایى است كه تلاش مى كند به همراه خیلِ عظیم لوازم جانبى یا انبوه سربازان خود، نوع زندگى آمریكایى را به كودكان و نوجوانان جهان تحمیل نماید و مردان و زنان آینده را با فرهنگ و ارزش هاى خود تربیت كند.

«باربى... از مسواك و خمیر دندان و كیف مدرسه و دفترچه مشق گرفته تا میز و كمد و تخت خواب و لباس و ملافه همه را برایتان در سایز واقعى فراهم كرده است. حتى تلفنِ همراه و لوازم آشپزخانه واقعى باربى هم در دسترس و قابل خرید هستند. این سخت افزار در خدمت نرم افزارى است كه به یك سئوال ساده پاسخ مى دهد; چگونه آمریكایى زندگى كنیم؟33»

«داگلاس جل» با تایید این موضوع مى نویسد:

«جنجال و مسائلى كه براى باربى به وجود آمده است، فقط داشتن چشم آبى، موى بور یا نشان دادن اندام با لباس هاى نیمه عریان نیست; مشكل واقعى آن است كه این عروسك بیانگر نوجوانى و كودكى دختران غربى است.34»

زندگى زن آمریكایى آن هم با الگوى باربى مؤلفه هاى مختلفى دارد كه این عروسك براى نهادینه كردن آنها طراحى شده است. مدلِ لباس هاى باربى، رقص، زندگى تجملاتى و فانتزى، مصرف گرایى محض، معاشرت هاى بى قید و شرط، لذت جویى و اباحه گرى، دورى از معنویت و همه و همه براى ساماندهى به یك هدف طراحى شده اند: این كه چگونه الگوى زندگى، سلیقه و خواست هاىِ یك زن آمریكایى را ملكه ذهنى كودكان نمایند و به همراهِ متعلقات بى شمارِ باربى، نیازهاى زنِ عشرت طلب و رهاى آمریكایى را به عنوان نیازهاى متورم شده و واقعى زن هاى آینده ملت هاى دیگر جا بزنند. در مقاله هوشمندانه اى كه روزنامه دولت به انتشار آن همت گمارده، آمده است:

«عروسك باربى بر خلاف سایر عروسك ها تداعى كننده بچه نبوده و داراى چهره بچه گانه نمى باشد; بلكه یك زن بیست ساله آمریكایى با تمام مشخصات اندامى آن است كه با دقت فراوان طراحى و ساخته مى شود و با حضور تصاویرش در اكثر مایحتاج و ملزومات ضرورى كودكان و نوجوانان از قبیل لوازم التحریر، كیف، كفش، شكلات ها، ظروف، البسه، ساعت، وسایل شخصى و... كه به بیش از ده ها هزار مورد... مى رسد، ملكه ذهنى كودكان و نوجوانان گردیده و خود را به آنان تحمیل و موجب خرید عروسك مى گردد. خریداران باربى با خرید یك عروسك كارشان تمام نشده و مجبورند تمام وسایل مكمل آن را از قبیل لباس خواب، وسایل حمام، مایوى شنا، لباس مهمانى، وسایل آرایش و... را كه همه ساله در چندین نوبت نیز تغییر مد داده، بازسازى و تولید مى شوند را تهیه و همواره آن را به روز نمایند. بدیهى است مدل لباس باربى و تمام آنچه كه تحت عنوان متعلقات عروسك عرضه مى شود، مدل لباس و سایر وسایل مورد نیاز دختران و زنان قرار گرفته و بدین صورت دختران مأنوس با این عروسك با سلیقه باربى (یا به قول دقیق تر با سلیقه و خواست یك زن آمریكایى) بزرگ شده و در زمانى كه به سن انتخاب مى رسند، دقیقاً داراى سلیقه اى همانند باربى (یا یك زن آمریكایى) مى باشند.35»

از این رو اگر باربى بتواند احساسات، عواطف، افكار، ذائقه و نیازهاى یك زنِ آمریكایى را به كودكان و نوجوانانِ غیر آمریكایى انتفال دهد و خواست ها و روحیاتِ آنها را متناسب با اهداف مهندسان و تئورى پردازان فرهنگى خود راهبرى و هدایت كند به اهداف دراز مدتِ خود كه همان استیلاىِ فرهنگى است، دست یافته است; چرا كه به طور طبیعى تغییر ذائقه و احساس نیاز مصرف كنندگان، به مطالباتِ جدیدى دامن مى زند.

«دكترینِ فرهنگىِ آمریكا بر اومانیسم (بشرمدارى به جاىِ خدامحورى) لیبرالیسم (اباحى گرى) سكولاریسم (عرفى اندیشى و دنیاگرایى) و هدونیسم (لذت محورى) است. طبیعى است كه سیاستمداران و استراتژیست هاىِ فرهنگىِ آمریكا تلاش نمایند تا از طریقِ شیوه و راه كارهاىِ مختلف، بنیانِ فرهنگىِ خود را تقویت و آن را در آمریكا و در سراسر جهان بسط و تسرى دهند. یكى از این شیوه ها، تربیتِ دخترانِ آمریكا و سراسرِ جهان با گزاره هاىِ فرهنگىِ آمریكایى است. لذا به عنوانِ بهترین و كارآمدترین راه، اگر دخترانِ سایرِ ملت ها با ارزش هاىِ آمریكایى تربیت شوند، این دختران نقشِ همسران و مادران را در جوامعِ خودشان عهده دار مى شوند، لذا مبتنى بر ارزش هاىِ آمریكایى، جامعه شان را اداره مى كنند و این مهمترین كاركردِ تهاجمىِ یك فرهنگِ مهاجم است كه شهروندانِ دیگرِ ممالك را، با ارزش هاىِ خود بپروراند. این گونه است كه باربى در استراتژىِ فرهنگىِ آمریكا واجدِ بالاترین تأثیرها و ارزش گذارى هاست.36»

البته الگوى زندگى آمریكایى تنها به وسیله باربى تبلیغ نمى شود، بلكه باربى در این زنجیره فرهنگ سازى، تنها نقشِ یك حلقه مؤثر را بازى مى كند.37

فارغ از این موضوع، آیا باربى از چنین قدرت سحرانگیز و تأثیرگذارى برخوردار است؟ یا ما به واسطه حساسیتِ بیش از حدِ خود، دوست داریم دامنه مخاطرات آن را مضاعف جلوه دهیم؟ در پاسخ بدین سؤال، به نمونه و مثالى از تأثیرات شگفت انگیزِ باربى در آمریكا، مهد و زادگاهِ باربى هاى جهان اكتفا مى كنیم.

«آثار سوء تغذیه و سوء هاضمه در دخترهاى غربى وقتى به سنینِ 24 ـ 25 سالگى مى رسند ظاهر مى شود. در آمریكا كه نباید كسى دچارِ سوء هاضمه شود. پیگیرى كردند دیدند 40 ـ 50 سال است كه این عروسك مدل و الگوى دخترها است و چون خیلى لاغر و باریك است، دخترها مى خواهند هیكل شان عین هیكل این عروسك شود. از بچگى خودشان را سانسور مى كنند و غذا نمى خورند، دچار ضعف مى شوند و سلامت جسمى شان به خطر مى افتد تا این حد عروسك باربى در تربیت دختران غربى و ژاپنى تأثیر داشته است.38»

دامنه تاثیرپذیرى دختران جوان از باربى، تنها به امتناع آنها از غذا خوردن محدود نمى شود، بلكه خوددارى از بچه دار شدن به خاطر حفظ تناسب اندام نیز، از جمله افسون گرى هاى باربى است.

«چون مطرح مى شد كه تركیب اندام باربى هیچ گاه به هم نخواهد خورد، لذا در تربیت دختران براى این كه در سنین بزرگسالى هیچ گاه آبستن نشوند، در حفظ تناسب اندام آنان بسیار مؤثر بود. در دهه 90 میلادى به دلیل كاهش نرخ تولید مثل در غرب به ویژه در آمریكا، باربى براى تربیت دختران در آن زمینه وارد صحنه شد و در 1955 این عروسك با یك جنین در شكم خود، به بازار عرضه شد تا دختران نوجوان با وضع حمل باربى به دست خود، اشتیاق مادر شدن بیابند. امروزه (عروسك) اسكیپر كه خواهر كوچك باربى محسوب مى شود، بخشى از پاسخ به درخواست سیاست گذاران فرهنگى براى بچه دار بودن باربى است.39»

در غرب الگوگیرى از باربى به حدى رایج است كه خوانندگان و هنرپیشه گان مشهور هالیوردى با صرف هزینه هاى سرسام آور و رفتن به زیر تیغ جراحانِ توانا، خود را به شكل و شمایل آن در مى آورند تا ذائقه هاى باربى پسندِ مردم را اشباع نمایند. این كه امروز غالبِ هنرپیشه هاى معروفِ زنِ دنیا، اندام، مو، اَبرو و آرایشى متناسب با مدل باربى دارند، شاهدى بر دامنه نفوذِ پرنسس باربى بر بخشى از سربازان و مبلغان با نفوذ خود است. پیشتر در جامعه خودمان نیز مُد شده بود كه افرادى براى زیبایىِ چهره شان به جراحىِ پلاستیكى گونه و بینى اقدام مى كردند و یا رنگِ چشمانِ مشكى و زیباىِ خود را، به وسیله لنزهایى به رنگ آبى و سبز تغییر مى دادند و نیز مادرانِ باردار براى حفظِ تناسبِ اندامشان به سزارین و سپس به شیرِ خشك متوسل مى شدند; در حالى كه به گواهِ همه متخصصان، زایمانِ طبیعى و تغذیه بچه از شیرِ مادر، علاوه بر سلامتِ مادران، نقشِ مهم و اساسى در بازگشتِ تناسبِ اندامِ آنها ایفا مى كند.

بنابراین باربى ابتدا با ایجاد بى هویتى، بى اعتمادى و از خود بیگانگى، بنیان ارزش هاى پذیرفته شده كودكان و نوجوانان را فرو مى ریزد و سپس الگوى خود را با لطایف الحیلى به آنها تحمیل و تزریق مى كند. ترفندهاى هوشمندانه اى كه براى ترویج و نهادینه كردن باربى به كار گرفته مى شود، بدان جهت است كه الگو و مدلى كه به واسطه باربى ارائه مى شود، داراى تفاوت و بلكه تضادهاى اساسى با فرهنگ و ارزش هاى پذیرفته شده كودكانِ اكثر كشورها است. از این رو براى فتح قلعه دلِ كودكان، راهى جز حیله گرى و به كار بستن نیرنگ هاى جذاب و افسون گر وجود ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:19 بعد از ظهر

With thanks. A lot of facts.

what is cialis look here cialis cheap canada tarif cialis france generic cialis 20mg uk side effects for cialis link for you cialis price prices for cialis 50mg cialis herbs cialis 100 mg 30 tablet cialis super acti
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:25 قبل از ظهر

Wow lots of terrific information.
canadian pharmacies without an rx canada medication prices top rated canadian pharmacies online pharmacy onesource canadian medications pharmacy canadian medications pharmacy good canadian online pharmacies online pharmacies india canada rx pharmacy near me
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:57 بعد از ظهر

Regards, Very good stuff.
buy kamagra viagra buy viagra online forum buy viagra online from canada cost of viagra where can i buy cheap viagra online buy viagra sample viagra online with prescription viagra online with a prescription buy uk viagra online viagra buy
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:25 قبل از ظهر

Thank you! Great stuff!
comprar cialis 10 espa241a cialis generique 5 mg callus viagra or cialis usa cialis online 200 cialis coupon generic for cialis dose size of cialis cialis ahumada tadalafil generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:37 قبل از ظهر

You actually mentioned this effectively.
how to find viagra viagra pfizer buy online how can you buy viagra tadalafil where to buy viagra cheap viagra or sildenafil buy viagra for women buy women viagra sildenafil buy online uk buy cheap viagra online usa
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:13 بعد از ظهر

With thanks, I like it.
callus cialis uk cialis 20 mg cost overnight cialis tadalafil sialis are there generic cialis cialis from canada cialis tadalafil cialis dosage recommendations cialis preise schweiz
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:44 قبل از ظهر

You stated that wonderfully.
cialis great britain how much does a cialis cost cialis 20mg preis cf cialis rezeptfrei buy generic cialis cheap cialis price cialis per pill tadalafil 5mg canadian discount cialis cheap cialis
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 08:56 قبل از ظهر
Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring
writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option?
There are so many choices out there that I'm completely confused ..

Any suggestions? Thanks a lot!
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 12:18 بعد از ظهر

Whoa lots of amazing advice.
cialis preise schweiz callus cialis tadalafil cialis prezzo di mercato cialis 30 day sample cialis with 2 days delivery acquistare cialis internet cialis super kamagra wow look it cialis mexico prescription doctor cialis
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:12 قبل از ظهر

Very good write ups. Appreciate it.
order viagra online usa buy kamagra viagra viagra rx online buy generic viagra online uk viagra price uk online viagra buy viagra online discount order viagra online cheap where to order viagra where to buy sildenafil uk
شنبه 18 فروردین 1397 05:31 بعد از ظهر

Regards! Quite a lot of info.

cialis tadalafil online 40 mg cialis what if i take cialis reviews cialis usa cost recommended site cialis kanada cialis 5 mg para diabeticos buy original cialis purchasing cialis on the internet callus online prescriptions cialis
شنبه 4 فروردین 1397 10:15 بعد از ظهر

This is nicely expressed. .
cialis baratos compran uk cialis rckenschmerzen generic cialis online prescriptions cialis cialis for sale south africa buy cialis cialis qualitat generico cialis mexico cialis for sale south africa we like it cialis price
جمعه 4 اسفند 1396 09:23 بعد از ظهر
همسر و همسرم در اینجا از یک آدرس اینترنتی متفاوت فکر کردند
من باید چیزها را بررسی کنم من چیزی را که می بینم دوست دارم بنابراین من فقط به دنبال شما هستم.

نگاه به جلو به چک کردن صفحه وب خود را بارها و بارها.
یکشنبه 26 شهریور 1396 02:11 قبل از ظهر
These are truly great ideas in regarding blogging.
You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.
دوشنبه 13 شهریور 1396 10:48 قبل از ظهر
Hi there friends, nice article and pleasant arguments commented here,
I am truly enjoying by these.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سعید
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ساخت کد موزیک