تبلیغات
همه چیز - عروسک امریکایی باربی
 
همه چیز
نظر فراموش نشود
جمعه 24 شهریور 1391 :: نویسنده : سعید

همان گونه كه پیشتر گفته شد، عروسك داراى تأثیرگذارى فرهنگى، تربیتى و اخلاقى است. كودكان به طور غیرمستقیم از عروسك هاى خود الگو و سرمشق مى گیرند و از آموزه هاى نهانى آنها تبعیت و پیروى مى كنند. آقاى مجید قادرى مدیر سرگرمى هاى كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان در باره عروسك هاى وارداتى مى گوید:

«عروسك یك كالاى فرهنگى است. وقتى این كالا از غرب وارد مى شود، طبیعتاً فرهنگ غرب را به همراه دارد. در نتیجه كودك با فرهنگ بیگانه هم خو و هم ساز مى شود.30»

عروسك باربى در این خصوص جایگاهِ ویژه اى دارد، چرا كه به كمك تبلیغات گسترده اى كه حول محور آن صورت مى گیرد به خوبى مى تواند مفاهیم مورد نظر طراحان خود را القا و انتقال دهد. حجة الاسلام و المسلمین محمدعلى زم رئیس سابق حوزه هنرى سازمان تبلیغات اسلامى مى گوید:

«به تازگى باربى هایى به بازار آمده كه به زبانى علاوه بر انگلیسى نیز تكلم مى كنند. در كنار خیل عظیم لوازم جانبى و لواحق مدرن زندگى آنان برنامه ها و فیلم ها و سریال هاى تلویزیونى و سینمایى و بازى هاى كامپیوترى كه در مورد آنان ساخته شده و مى شود، هر روز منظره و بُعد جدیدى از زندگى آنان را به نمایش در آورده و در دسترس كودكان قرار مى دهد. به این ترتیب باربى و كِن تنها بخشى از سمفونى عظیمى هستند كه به مدد هزاران قطعه مینیاتورى لوازم زندگى و ده ها فیلم و سریال و صدها كتاب قصه و جزوه در ذهن كودكان جا افتاده و الگو مى شوند... چندین نسلِ متوالى است كه كودكانِ سرزمینِ من از اوانِ نونهالى با عروسك هاىِ موطلایى و چشم سبز یا چشم آبى آشنا شده و به آنها اُنس مى گیرند. عمده پدران و مادران، بى آن كه به الگوپذیرى و قهرمان طلبى فرزندانِ خود بیندیشند هر آنچه را كه خود دوست مى دارند و یا به دست مى آورند، در دسترسِ فرزندانشان قرار مى دهند و با این كار خود الگوهاىِ ذهنى آینده این خردسالان را با صبغه سبز و آبى براى چشم و طلایى براى مو رنگ آمیزى مى كنند.31»


بقیه درادامه مطلب
منبع  وبلاگ باربی

باربى از منظرهاى مختلف به عنوان الگو و سرمشقِ براى كودكان و نوجوانان تحمیل مى شود و چون آموزگارى مهربان، دستشان را گرفته و به تعلیمشان مى پردازد و به طور غیر آشكار به جامعه دخترانِ پُر احساس، آموزش مى دهد كه مردانِ امروز چه انتظارى از آنها دارند و به مردان نیز مى آموزد كه از زنان چه انتظاراتى باید داشته باشند.

بدون شك بخشى از علل مهمِ الگو شدن باربى براى دختران، ایجاد گرایش شدید در مردان به مدل باربى است. وقتى توسنِ خواهش ها و رغبت مردان به سوى زنانى از جنس و نمونه عروسك ظریف اندامِ آمریكایى ره مى سپارد، بدیهى است كه زنان براى شكار دلِ مردان، خود را به شكل و شمایل آن در آورند; چرا كه زنان به صورت ذاتى خواهان تسخیر قلبِ مردان هستند. بنابراین خواست هاى مردان نیز، فشارِ مضاعفى را مبنى بر الگوپذیرى از مدل باربى بر آنها تحمیل مى كند. امروزه سیلِ كالاهاى مورد نیاز مردم با آرم باربى در سرتاسر جهان پراكنده شده است تا قالبِ زنِ موردِ پسندِ مردان و الگوىِ دختران هماره در مقابلِ چشمانِ آنها باشد.

«این عجیب نیست كه بسیارى از دخترانِ نوجوان و جوانِ ما با عدسى هاىِ رنگى، چشمانِ سیاه و زیباىِ خود را كه ده ها قرن الهام بخشِ شاعرانِ ایرانى در توصیفِ زیبایى زنانه بوده است به رنگ هاىِ طلایى و آفتابى و نقره اى جلوه مى دهند، چون بسیارى از پسران و مردانِ آینده ما هم در انتخابِ همسرِ خود; لعبتكانِ دورانِ كودكى را به عنوانِ الگو پیش رو قرار داده و به دنبالِ عروس هایى به زیبایىِ عروسك مى گردند. این گونه است كه مصرفِ رنگِ موهاىِ بور و طلایى در كشور ما بیش از بسیارى از دیگرِ نقاطِ دنیاست و با این كه نوعاً در همه جاىِ دنیا زنانِ مسن براى پوشاندنِ موىِ سپید خود به رنگِ مو روى مى آورند، این پدیده «عروسك آفرین» این همه موردِ استقبالِ نوجوانان و جوانانِ ایرانى است.32»

باربى نماد و سمبل فرهنگ آمریكایى با ویژگى تجمل گرایى، مدگرایى و مصرف گرایى است كه تلاش مى كند به همراه خیلِ عظیم لوازم جانبى یا انبوه سربازان خود، نوع زندگى آمریكایى را به كودكان و نوجوانان جهان تحمیل نماید و مردان و زنان آینده را با فرهنگ و ارزش هاى خود تربیت كند.

«باربى... از مسواك و خمیر دندان و كیف مدرسه و دفترچه مشق گرفته تا میز و كمد و تخت خواب و لباس و ملافه همه را برایتان در سایز واقعى فراهم كرده است. حتى تلفنِ همراه و لوازم آشپزخانه واقعى باربى هم در دسترس و قابل خرید هستند. این سخت افزار در خدمت نرم افزارى است كه به یك سئوال ساده پاسخ مى دهد; چگونه آمریكایى زندگى كنیم؟33»

«داگلاس جل» با تایید این موضوع مى نویسد:

«جنجال و مسائلى كه براى باربى به وجود آمده است، فقط داشتن چشم آبى، موى بور یا نشان دادن اندام با لباس هاى نیمه عریان نیست; مشكل واقعى آن است كه این عروسك بیانگر نوجوانى و كودكى دختران غربى است.34»

زندگى زن آمریكایى آن هم با الگوى باربى مؤلفه هاى مختلفى دارد كه این عروسك براى نهادینه كردن آنها طراحى شده است. مدلِ لباس هاى باربى، رقص، زندگى تجملاتى و فانتزى، مصرف گرایى محض، معاشرت هاى بى قید و شرط، لذت جویى و اباحه گرى، دورى از معنویت و همه و همه براى ساماندهى به یك هدف طراحى شده اند: این كه چگونه الگوى زندگى، سلیقه و خواست هاىِ یك زن آمریكایى را ملكه ذهنى كودكان نمایند و به همراهِ متعلقات بى شمارِ باربى، نیازهاى زنِ عشرت طلب و رهاى آمریكایى را به عنوان نیازهاى متورم شده و واقعى زن هاى آینده ملت هاى دیگر جا بزنند. در مقاله هوشمندانه اى كه روزنامه دولت به انتشار آن همت گمارده، آمده است:

«عروسك باربى بر خلاف سایر عروسك ها تداعى كننده بچه نبوده و داراى چهره بچه گانه نمى باشد; بلكه یك زن بیست ساله آمریكایى با تمام مشخصات اندامى آن است كه با دقت فراوان طراحى و ساخته مى شود و با حضور تصاویرش در اكثر مایحتاج و ملزومات ضرورى كودكان و نوجوانان از قبیل لوازم التحریر، كیف، كفش، شكلات ها، ظروف، البسه، ساعت، وسایل شخصى و... كه به بیش از ده ها هزار مورد... مى رسد، ملكه ذهنى كودكان و نوجوانان گردیده و خود را به آنان تحمیل و موجب خرید عروسك مى گردد. خریداران باربى با خرید یك عروسك كارشان تمام نشده و مجبورند تمام وسایل مكمل آن را از قبیل لباس خواب، وسایل حمام، مایوى شنا، لباس مهمانى، وسایل آرایش و... را كه همه ساله در چندین نوبت نیز تغییر مد داده، بازسازى و تولید مى شوند را تهیه و همواره آن را به روز نمایند. بدیهى است مدل لباس باربى و تمام آنچه كه تحت عنوان متعلقات عروسك عرضه مى شود، مدل لباس و سایر وسایل مورد نیاز دختران و زنان قرار گرفته و بدین صورت دختران مأنوس با این عروسك با سلیقه باربى (یا به قول دقیق تر با سلیقه و خواست یك زن آمریكایى) بزرگ شده و در زمانى كه به سن انتخاب مى رسند، دقیقاً داراى سلیقه اى همانند باربى (یا یك زن آمریكایى) مى باشند.35»

از این رو اگر باربى بتواند احساسات، عواطف، افكار، ذائقه و نیازهاى یك زنِ آمریكایى را به كودكان و نوجوانانِ غیر آمریكایى انتفال دهد و خواست ها و روحیاتِ آنها را متناسب با اهداف مهندسان و تئورى پردازان فرهنگى خود راهبرى و هدایت كند به اهداف دراز مدتِ خود كه همان استیلاىِ فرهنگى است، دست یافته است; چرا كه به طور طبیعى تغییر ذائقه و احساس نیاز مصرف كنندگان، به مطالباتِ جدیدى دامن مى زند.

«دكترینِ فرهنگىِ آمریكا بر اومانیسم (بشرمدارى به جاىِ خدامحورى) لیبرالیسم (اباحى گرى) سكولاریسم (عرفى اندیشى و دنیاگرایى) و هدونیسم (لذت محورى) است. طبیعى است كه سیاستمداران و استراتژیست هاىِ فرهنگىِ آمریكا تلاش نمایند تا از طریقِ شیوه و راه كارهاىِ مختلف، بنیانِ فرهنگىِ خود را تقویت و آن را در آمریكا و در سراسر جهان بسط و تسرى دهند. یكى از این شیوه ها، تربیتِ دخترانِ آمریكا و سراسرِ جهان با گزاره هاىِ فرهنگىِ آمریكایى است. لذا به عنوانِ بهترین و كارآمدترین راه، اگر دخترانِ سایرِ ملت ها با ارزش هاىِ آمریكایى تربیت شوند، این دختران نقشِ همسران و مادران را در جوامعِ خودشان عهده دار مى شوند، لذا مبتنى بر ارزش هاىِ آمریكایى، جامعه شان را اداره مى كنند و این مهمترین كاركردِ تهاجمىِ یك فرهنگِ مهاجم است كه شهروندانِ دیگرِ ممالك را، با ارزش هاىِ خود بپروراند. این گونه است كه باربى در استراتژىِ فرهنگىِ آمریكا واجدِ بالاترین تأثیرها و ارزش گذارى هاست.36»

البته الگوى زندگى آمریكایى تنها به وسیله باربى تبلیغ نمى شود، بلكه باربى در این زنجیره فرهنگ سازى، تنها نقشِ یك حلقه مؤثر را بازى مى كند.37

فارغ از این موضوع، آیا باربى از چنین قدرت سحرانگیز و تأثیرگذارى برخوردار است؟ یا ما به واسطه حساسیتِ بیش از حدِ خود، دوست داریم دامنه مخاطرات آن را مضاعف جلوه دهیم؟ در پاسخ بدین سؤال، به نمونه و مثالى از تأثیرات شگفت انگیزِ باربى در آمریكا، مهد و زادگاهِ باربى هاى جهان اكتفا مى كنیم.

«آثار سوء تغذیه و سوء هاضمه در دخترهاى غربى وقتى به سنینِ 24 ـ 25 سالگى مى رسند ظاهر مى شود. در آمریكا كه نباید كسى دچارِ سوء هاضمه شود. پیگیرى كردند دیدند 40 ـ 50 سال است كه این عروسك مدل و الگوى دخترها است و چون خیلى لاغر و باریك است، دخترها مى خواهند هیكل شان عین هیكل این عروسك شود. از بچگى خودشان را سانسور مى كنند و غذا نمى خورند، دچار ضعف مى شوند و سلامت جسمى شان به خطر مى افتد تا این حد عروسك باربى در تربیت دختران غربى و ژاپنى تأثیر داشته است.38»

دامنه تاثیرپذیرى دختران جوان از باربى، تنها به امتناع آنها از غذا خوردن محدود نمى شود، بلكه خوددارى از بچه دار شدن به خاطر حفظ تناسب اندام نیز، از جمله افسون گرى هاى باربى است.

«چون مطرح مى شد كه تركیب اندام باربى هیچ گاه به هم نخواهد خورد، لذا در تربیت دختران براى این كه در سنین بزرگسالى هیچ گاه آبستن نشوند، در حفظ تناسب اندام آنان بسیار مؤثر بود. در دهه 90 میلادى به دلیل كاهش نرخ تولید مثل در غرب به ویژه در آمریكا، باربى براى تربیت دختران در آن زمینه وارد صحنه شد و در 1955 این عروسك با یك جنین در شكم خود، به بازار عرضه شد تا دختران نوجوان با وضع حمل باربى به دست خود، اشتیاق مادر شدن بیابند. امروزه (عروسك) اسكیپر كه خواهر كوچك باربى محسوب مى شود، بخشى از پاسخ به درخواست سیاست گذاران فرهنگى براى بچه دار بودن باربى است.39»

در غرب الگوگیرى از باربى به حدى رایج است كه خوانندگان و هنرپیشه گان مشهور هالیوردى با صرف هزینه هاى سرسام آور و رفتن به زیر تیغ جراحانِ توانا، خود را به شكل و شمایل آن در مى آورند تا ذائقه هاى باربى پسندِ مردم را اشباع نمایند. این كه امروز غالبِ هنرپیشه هاى معروفِ زنِ دنیا، اندام، مو، اَبرو و آرایشى متناسب با مدل باربى دارند، شاهدى بر دامنه نفوذِ پرنسس باربى بر بخشى از سربازان و مبلغان با نفوذ خود است. پیشتر در جامعه خودمان نیز مُد شده بود كه افرادى براى زیبایىِ چهره شان به جراحىِ پلاستیكى گونه و بینى اقدام مى كردند و یا رنگِ چشمانِ مشكى و زیباىِ خود را، به وسیله لنزهایى به رنگ آبى و سبز تغییر مى دادند و نیز مادرانِ باردار براى حفظِ تناسبِ اندامشان به سزارین و سپس به شیرِ خشك متوسل مى شدند; در حالى كه به گواهِ همه متخصصان، زایمانِ طبیعى و تغذیه بچه از شیرِ مادر، علاوه بر سلامتِ مادران، نقشِ مهم و اساسى در بازگشتِ تناسبِ اندامِ آنها ایفا مى كند.

بنابراین باربى ابتدا با ایجاد بى هویتى، بى اعتمادى و از خود بیگانگى، بنیان ارزش هاى پذیرفته شده كودكان و نوجوانان را فرو مى ریزد و سپس الگوى خود را با لطایف الحیلى به آنها تحمیل و تزریق مى كند. ترفندهاى هوشمندانه اى كه براى ترویج و نهادینه كردن باربى به كار گرفته مى شود، بدان جهت است كه الگو و مدلى كه به واسطه باربى ارائه مى شود، داراى تفاوت و بلكه تضادهاى اساسى با فرهنگ و ارزش هاى پذیرفته شده كودكانِ اكثر كشورها است. از این رو براى فتح قلعه دلِ كودكان، راهى جز حیله گرى و به كار بستن نیرنگ هاى جذاب و افسون گر وجود ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 2 تیر 1398 11:00 بعد از ظهر

Thanks a lot! Plenty of write ups.

try it no rx cialis cialis kamagra levitra cialis daily dose generic cialis 20 mg cialis for daily use how to buy cialis online usa order a sample of cialis cialis sans ordonnance cialis en 24 hora we recommend cheapest cialis
جمعه 31 خرداد 1398 11:22 بعد از ظهر

Many thanks. I enjoy this!
cialis soft tabs for sale cialis australia org cialis italia gratis discount cialis buy cialis cheap 10 mg cialis generico online cialis ahumada cialis italia gratis cialis tadalafil online non 5 mg cialis generici
جمعه 31 خرداد 1398 07:29 قبل از ظهر

You said it nicely..
generic cialis levitra click here take cialis generic cialis at walmart achat cialis en suisse cialis rezeptfrei sterreich how to buy cialis online usa cialis online nederland try it no rx cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis online
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:29 قبل از ظهر

You actually reported this superbly.
cialis 200 dollar savings card acquisto online cialis generic cialis review uk cialis without a doctor's prescription we recommend cialis best buy dose size of cialis cialis baratos compran uk recommended site cialis kanada cialis pills price each cialis pas cher paris
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:33 بعد از ظهر

Truly a lot of superb facts.
buy cialis cheap 10 mg cialis great britain cialis e hiv cialis authentique suisse cialis dose 30mg cialis usa cost cialis 5mg prix effetti del cialis we like it cialis price side effects of cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:00 بعد از ظهر

Really quite a lot of excellent facts.
we recommend cialis info only here cialis pills cialis daily tadalafil tablets deutschland cialis online cialis manufacturer coupon cialis 5 mg funziona cialis herbs american pharmacy cialis buy online cialis 5mg
شنبه 18 خرداد 1398 11:19 قبل از ظهر

You definitely made your point.
cialis 20mg preis cf generic cialis 20mg tablets cialis preise schweiz non 5 mg cialis generici cialis for sale achat cialis en itali cialis en mexico precio cialis price thailand cialis 200 dollar savings card how do cialis pills work
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:43 بعد از ظهر

You actually revealed this very well.
preis cialis 20mg schweiz cialis daily new zealand click here cialis daily uk are there generic cialis cialis price thailand where cheapest cialis miglior cialis generico cialis cipla best buy cialis 10mg prix pharmaci buying cialis overnight
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:53 بعد از ظهر

Very good stuff. Regards.
cialis tablets for sale american pharmacy cialis cialis uk next day cialis mit grapefruitsaft cialis pills in singapore how do cialis pills work precios de cialis generico brand cialis nl cialis venta a domicilio overnight cialis tadalafil
دوشنبه 12 آذر 1397 07:32 بعد از ظهر

With thanks! Ample write ups.

purchasing cialis on the internet cialis sale online low dose cialis blood pressure cialis super kamagra the best site cialis tablets rx cialis para comprar cialis usa cost cialis cost buying cialis overnight cialis generic tadalafil buy
دوشنبه 12 آذر 1397 07:09 قبل از ظهر

Many thanks, Good stuff.
cialis sans ordonnance buy cialis online legal canadian drugs generic cialis look here cialis cheap canada buy cialis online cheapest cialis taglich we use it cialis online store cialis side effects order a sample of cialis tadalafil 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 07:04 بعد از ظهر

Really many of beneficial facts!
cialis 10mg prix pharmaci cialis sans ordonnance side effects of cialis cheap cialis american pharmacy cialis cialis preise schweiz how do cialis pills work walgreens price for cialis side effects for cialis cialis 20mg prix en pharmacie
یکشنبه 11 آذر 1397 06:38 قبل از ظهر

You actually suggested this perfectly!
cialis reviews preis cialis 20mg schweiz buy cialis cheap 10 mg cialis generic tadalafil buy cuanto cuesta cialis yaho cialis professional from usa link for you cialis price buying cialis overnight cialis kamagra levitra prix cialis once a da
شنبه 10 آذر 1397 07:23 بعد از ظهر

Seriously a lot of great information!
canadian cialis cialis price thailand cialis reviews tadalafil tablets interactions for cialis viagra cialis levitra cialis para que sirve cialis name brand cheap calis cialis wir preise
شنبه 10 آذر 1397 06:16 قبل از ظهر

You made your position quite nicely.!
price cialis wal mart pharmacy wow cialis tadalafil 100mg cialis 20 mg where do you buy cialis generic cialis tadalafil cialis 20 mg best price 5 mg cialis coupon printable enter site natural cialis cialis flussig prescription doctor cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:59 بعد از ظهر

Nicely put, With thanks.
tadalafil 20 mg enter site natural cialis cialis para que sirve cialis taglich cialis professional from usa we recommend cialis info cialis pills boards cialis flussig cialis baratos compran uk cialis qualitat
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:59 بعد از ظهر

Incredible quite a lot of useful material.
acheter cialis kamagra cialis kaufen bankberweisung tadalafil 5mg generic cialis pro cialis price in bangalore if a woman takes a mans cialis cialis rezeptfrei sterreich tesco price cialis cialis pas cher paris order cialis from india
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:17 قبل از ظهر

You actually suggested that really well!
buying cialis overnight cialis for bph cialis free trial cialis price thailand cialis australian price buying cialis in colombia opinioni cialis generico buying brand cialis online when can i take another cialis cialis billig
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:26 بعد از ظهر

Nicely put. Appreciate it!
cialis prezzo al pubblico cialis cuantos mg hay cialis 20mg prix en pharmacie we choice cialis pfizer india cialis generico cialis pills cialis for sale calis interactions for cialis buying cialis overnight
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:43 قبل از ظهر

This is nicely put! .
cialis uk tadalafilo look here cialis cheap canada cialis generika cialis 5 mg funziona viagra cialis levitra cheap cialis cialis 100mg suppliers safe site to buy cialis online cialis pills price each
چهارشنبه 11 مهر 1397 06:01 قبل از ظهر

Valuable posts. Kudos.
rx cialis para comprar generic cialis with dapoxetine cialis 20 mg cialis 5mg cialis online holland cialis for sale cialis ahumada cialis 5 effetti collaterali generic low dose cialis cialis australian price
دوشنبه 9 مهر 1397 04:50 قبل از ظهر

Cheers, I appreciate it!
wow look it cialis mexico does cialis cause gout acheter du cialis a geneve cialis tablets cialis cost tadalafil 20mg cialis coupon cialis 5mg billiger cialis pills in singapore cialis 5mg billiger
یکشنبه 1 مهر 1397 06:45 قبل از ظهر

Really quite a lot of terrific tips!
canadian medications online online pharmacies in usa canadian medications, liraglutide canada medication canadian medications 247 pharmacy canada plus canada vagra legitimate canadian mail order pharmacies are canadian online pharmacies safe pharmacy times
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:19 بعد از ظهر

With thanks. A lot of facts.

what is cialis look here cialis cheap canada tarif cialis france generic cialis 20mg uk side effects for cialis link for you cialis price prices for cialis 50mg cialis herbs cialis 100 mg 30 tablet cialis super acti
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:25 قبل از ظهر

Wow lots of terrific information.
canadian pharmacies without an rx canada medication prices top rated canadian pharmacies online pharmacy onesource canadian medications pharmacy canadian medications pharmacy good canadian online pharmacies online pharmacies india canada rx pharmacy near me
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:57 بعد از ظهر

Regards, Very good stuff.
buy kamagra viagra buy viagra online forum buy viagra online from canada cost of viagra where can i buy cheap viagra online buy viagra sample viagra online with prescription viagra online with a prescription buy uk viagra online viagra buy
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:25 قبل از ظهر

Thank you! Great stuff!
comprar cialis 10 espa241a cialis generique 5 mg callus viagra or cialis usa cialis online 200 cialis coupon generic for cialis dose size of cialis cialis ahumada tadalafil generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:37 قبل از ظهر

You actually mentioned this effectively.
how to find viagra viagra pfizer buy online how can you buy viagra tadalafil where to buy viagra cheap viagra or sildenafil buy viagra for women buy women viagra sildenafil buy online uk buy cheap viagra online usa
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:13 بعد از ظهر

With thanks, I like it.
callus cialis uk cialis 20 mg cost overnight cialis tadalafil sialis are there generic cialis cialis from canada cialis tadalafil cialis dosage recommendations cialis preise schweiz
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:44 قبل از ظهر

You stated that wonderfully.
cialis great britain how much does a cialis cost cialis 20mg preis cf cialis rezeptfrei buy generic cialis cheap cialis price cialis per pill tadalafil 5mg canadian discount cialis cheap cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سعید
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ساخت کد موزیک